Hamulec bezpieczenstwa

Hamulce – rodzaje: Hamulec bezpieczenstwa

Jako pojęcie hamulca bezpieczeństwa rozumie się specjalistyczny typ sprzętu, zespół urządzeń, jaki jest montowany w wybranym typie maszyny szynowej. Jest doskonałym rozwiązaniem jako element składowy tramwaju oraz pociągu, czyli dowolnego pojazdu większego, gdzie jest motorniczy czy też maszynista. Jest to świetny element bezpieczeństwa, jaki zapewnia maksymalną ochronę przewozu pasażerów. Dzięki wspomnianemu elementowi nie ma mowy o sytuacji niebezpiecznej, gdyż w razie jakiegokolwiek zagrożenia dochodzi przede wszystkim do natychmiastowego, błyskawicznego wręcz zahamowania.

Nie można jednakże zastosować hamulca bezpieczeństwa od tak, bez wyraźnych powodów. Musimy wiedzieć, że przypadkowe czy celowe ale nieprzemyślane użycie charakteryzowanego rodzaju hamulca bezpieczeństwa okazuje się być karalne. W zakresie tego typu hamulców wyszczególnia się zwłaszcza kilka podstawowych jego rodzajów. I tak wydziela się na przykład hamulce mechaniczne. Są one wykorzystywane w pasażerskich wagonach. Najczęściej znajdują się one w przedziałach rączki hamulca i są zespolone tą samą linką łączącą z klapą Ackermana.

Innym rodzajem hamulca jest hamulec elektryczny. Odznacza się on zastosowaniem w nowoczesnych konstrukcjach. Ma zespolone z obwodem elektrycznym rączki. Nierzadko wykorzystuje się tu funkcję mostkowania hamulca bezpieczeństwa, co polega w praktyce na tym że maszynista przyciska dany przycisk w ten odwiedź stronę sposób odraczając hamowanie wywołane poprzez działanie hamulca bezpieczeństwa.

Artykuł dzięki: